Wystawa "Ostaszków, Twer, Miednoje - na nieludzkiej ziemi"

Kategoria: Newsy

20120516wystawamZapraszamy na wystawę zdjęć autorstwa Aleksandra Franciszka Stanisława Marii Załęskiego pt. "Ostaszków, Twer, Miednoje - na nieludzkiej ziemi".

Na dwudziestu planszach prezentowane będzie ponad sto zdjęć z ekshumacji ciał polskich oficerów, policjantów, funkcjonariuszy służby granicznej, służby więziennej i Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowanych w 1940 roku z rozkazu Stalina przez sowieckie NKWD.

Uroczystę otwarcie ekspozycji odbędzie się 20 kwietnia 2012 roku, godz. 17.00, w Muzeum Ziemi Staszowskiej ul. Jana Pawła II nr 17. Wystawę będzie można zwiedzać od 17 kwietnia do 12 maja br. (wtorki, czwartki i piątki) w godz. 11.00 do 14.00 lub po uzgodnieniu telefonicznym (dla młodzieży szkolnej), tel. 604 470 448.

Aleksander Załęski urodził się w Staszowie. Jest ekspertem fotografii kryminalistycznej, emerytowanym pracownikiem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji oraz był członkiem polskiej ekipy ekshumacyjnej w Charkowie, Miednoje i Katyniu w latach 1991-1995. Prezentowana fotografia wykonana została w Miednoje, Rosja. Buty i szczątki mundurów jeńców obozu w Ostaszkowie - ofiary zbrodni katyńskiej - zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji z 5 marca 1940. Żródło: zbiory Ośrodka KARTA.

Organizatorzy wystawy: Staszowski Ośrodek Kultury, Staszowskie Towarzystwo Kulturalne, Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna -1939" Oddział w Kielcach.