sztuka Teatru „Fredreum”

Przedmiot, który dziś prezentujemy, należy bez wątpienia do ciekawszych pamiątek związanych z życiem kulturalnym Staszowa. Jest to zeszyt, zawierający sztukę Juliusza Horsta pt. „Urlop Małżeński farsa w trzech aktach”, tłumaczenie z niemieckiego L. Majerowicz. Jest to oryginalny zapis sztuki niemieckiego dramaturga z rozpisaniem na role. Bez wątpienia największą wartością tego unikatowego dokumentu są aktorzy członkowie Teatru „Fredreum” w Staszowie. Wśród nich założyciel teatru pdpłk Jana Raźny, Jan Raźny, Stefania Jaroń, Irena Nowicka (z d. Tomaszewska), Ludomira Osikowa, Zofia Maciejaszowa, Maria Malec (z d. Rutkowska), Maria Kisiel, Kazimiera Adamiec, Adela Miciakowa, Jan Cukierski, Wiktor Iżyłowski, Kazimierz Szczeklik, Stanisław Wdowiak, Aleksander Adamus, Kazimierz Marciniak, Stanisława Walczak, Jarosław Ościk, Wiesław Nestorowicz, Anna Hamerzanka, Stanisław Koza.

Teatr działał w Staszowie od 21 maja 1932 roku, a Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry „Fredreum” moc prawną uzyskało 25 października 1930 roku. funkcjonowało aż do wybuchu II wojny światowej. Oprócz sztuki, którą dziś prezentujemy staszowscy aktorzy wystawili około trzydziestu innych sztuk teatralnych w siedzibie kina „Legun” (w budynku dawnej cerkwi).
Wśród nich były między innymi „Damy i huzary”, „Posażna jedynaczka”, „Białe fartuszki”, „Mysz kościelna”, „Dom otwarty”, „Marek w piekle”, „Żyd w beczce”, „Mazepa”, „Chata za wsią”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Grube ryby”, „Gwiazda Syberii”, „Moralność pani Dulskiej”, „Pociąg widmo”, „Królowa przedmieścia”, „Krakowiacy i górale”, „Szalony pomysł”, „Małżeństwo Lolo”, „Dziesiąty pawilon”.
Teatr współpracował ze staszowskim chórem „Lutnia” oraz z miejscową orkiestrą wojskową. W działalność teatru angażowali się mieszkańcy Staszowa, użyczając swoich mebli i sprzętów domowych (między innymi pani Karbownicka, pan Malewski, dr Niewirowicz). Sztuki wystawiano z reguły w soboty i niedziele, cieszyły się one wielkim zainteresowaniem mieszkańców Staszowa, a bilety na nie wykupywane były już na dwa tygodnie przed premierami.
Rękopis liczy kilkadziesiąt stron z oznaczeniem poszczególnych scen. Jest pisany ręcznie, pięknym, starannym kaligraficznym pismem z wieloma podkreśleniami i adnotacjami. Figurują na nim też odręczne podpisy aktorów. Pośród nich jest jeden złożony w formie trzech krzyżyków, co świadczyć może o tym, że aktor był analfabetą. Skan sztuki dostępny na stronie internetowej cybermuzeum ziemi staszowskiej (www.muzeum.staszow.pl). Jest jedyną pamiątką po staszowskim Teatrze „Fredreum”.

Wyświetl w dużym oknie